Karty trójdzielne w metodzie Montessori – trochę teorii
Karty trójdzielne (ang. three-part cards, 3-part cards) to jeden z rodzajów kart stosowanych w metodzie Montessori w tzw. lekcji trójstopniowej. Tego rodzaju lekcja ma na celu pomóc dziecku poznać, zapamiętać i utrwalić nowe pojęcia. Gotowe karty prezentuje się dziecku (etap 1), po czym przechodzi w fazę identyfikacji (utrwalania) (etap 2). Lekcję zamyka przywoływanie z pamięci nowo poznanych słów (etap 3). Oczywiście tak skrótowa prezentacja zastosowania kart trójdzielnych może nie być wystarczająca, dlatego odsyłam do szerszego opisu np. u Różowej Wieży albo Domowego Montessori.
W przypadku dzieci niepotrafiących czytać nie korzystamy z kart z podpisem – wystarczy karta z obrazkiem. Zastosowanie w zabawie kart trójdzielnych* u maluszków pozwala poszerzyć ich słownictwo, ale także zobaczyć, jak pewne rzeczy (przedmioty, zjawiska, zwierzęta itp.) wyglądają w rzeczywistości – bo być może nie miały jeszcze okazji zapoznać się z nimi na żywo. Dobrze, gdy obrazki mają białe tło, zachowaną skalę, a w przypadku dzieci poniżej 1 roku życia – również grubszy kontur.
Wymiary kart i ich wydruk
Przyjmuje się, że pojedyncza karta powinna mieć 14 cm długości i tyle samo szerokości. Są to podawane na wielu forach i blogach zalecenia AMI (Association Montessori Internationale). Problem z tym rozmiarem jest taki, że na kartce A4, która ma niecałe 30 cm, nie pomieścimy więcej niż dwóch obrazków, a często zmieści się tylko jeden (zwłaszcza gdy drukarka nie ma opcji drukowania poza marginesami wydruku). Zachodzi zatem praktyczna konieczność niewielkiego zmniejszenia kart – tak, aby zmieścić przynajmniej jeden komplet obrazków. I tak jest optymalnie.
Przygotowane przeze mnie karty są dopasowane do szablonu 14 centymetrowego. Jednakże drukując karty warto zaznaczyć opcję „dopasuj wydruk do strony” albo jeśli drukujemy wprost z Windowsa — jak na poniższym obrazku („Dopasowanie / dopasuj przez zmniejszenie”):
Tak wydrukowane karty mają bok długości 13,5 cm. Pozostaje zalaminować i wyciąć :).
Zwierzęta gospodarskie – karty do pobrania
Pakiet zawiera karty z następującymi zwierzętami gospodarskimi:
- indyk (© veleknez — stock.adobe.com)
- kaczka (© shishiga — stock.adobe.com)
- kogut (© ananaline — stock.adobe.com)
- koń (© geptays — stock.adobe.com)
- kot (© Eric Isselée — stock.adobe.com)
- koza (© yevgeniy11 — stock.adobe.com)
- krowa (© Eric Isselée — stock.adobe.com)
- kura (Źródło, licencja: CC-BY-SA)
- osioł (© Aleksandr Matveev — stock.adobe.com)
- owca (© Vera Kuttelvaserova — stock.adobe.com)
- pies (© happy monkey — stock.adobe.com)
- świnia (Źródło, licencja: CC-BY-SA)
Każde zwierzę umieszczone zostało na białym tle, aby było lepiej przyswajalne dla jak najmłodszych dzieci. Karty (format JPG), spakowane do katalogu ZIP, można bezpłatnie pobrać klikając TUTAJ.
Przyjemnej pracy z kartami!
* — oczywiście nie będą to już karty trójdzielne, ale pojedyncze obrazki, niemniej warto wydrukować i zalaminować od razu wszystkie karty, a te póki co niepotrzebne – zachować na przyszłość.
DIYdo pobraniakarty trójdzielnelekcja trójstopniowa
Aneta
9 kwietnia 2021Piękne karty 🙂
Katarzyna
9 kwietnia 2021Bardzo dziękuję 🙂 cieszę się, że się podobają!