Poszłam za ciosem i stworzyłam drugą część zestawu z ptakami (TU link do pierwszej) — jak zawsze w dwóch wersjach: polsko- i anglojęzycznej. I najprawdopodobniej nie jest to moje ostatnie słowo w ptasiej kwestii, także oczekujcie kolejnych części.
Zawartość zestawu „Ptaki 2”
W każdym z zestawów mamy 15 kart:
- bażant — pheasant
- czyżyk — siskin
- gil — bullfinch
- gołąb skalny (vel miejski) — rock dove*
- kawka — wild jackdaw
- krętogłów zwyczajny — (Eurasian) wryneck
- makolągwa — linnet
- mewa siodłata — great black-backed gull
- ortolan — ortolan
- piecuszek — willow warbler
- puchacz śnieżny — white owl
- sowa uszatka — long-eared owl
- sroka — magpie
- szczygieł — goldfinch
- zięba — chaffinch
Autorem prawie wszystkich zdjęć jest Bazil (C) (Depositphotos.com). Jedynym wyjątkiem jest zdjęcie sroki, której autorem jest lifeonwhite (C) (Depositphotos.com). Metoda pracy z kartami trójdzielnymi Montessori została opisana w TYM poście.
Tak sobie myślę, że stworzę jeszcze zestaw skierowany do małych dzieci, dla których ornitologiczne szczegóły nomenklaturowe są bez znaczenia. I takim sposobem puchacz śnieżny stanie się po prostu sową, a great black-backed gull mewą. Jednak to kwestia przyszłości, a na razie zapraszam do pobierania zestawów:
Ptaki 2 w wersji polskiej (format zip)
Ptaki 2 w wersji angielskiej (format zip)
I jeszcze prośba na koniec
Mam jeszcze taką prośbę: jako że nie jestem ornitologiem, a z ptakami miałam dotąd niewiele do czynienia, mogę popełniać nieświadomie błędy w ptasiej identyfikacji. Jeśli tak się stanie, bardzo proszę o informację zwrotną (w komentarzu lub formularzu kontaktowym), a naprawię błąd tak szybko, jak to możliwe. Tym samym bardzo dziękuję Eli z bloga Mam to na końcu języka, która w poprzednim zestawie zauważyła dwie nieścisłości (karty zostały poprawione).
Owocnej pracy z ptasimi kartami. Stay tuned! 🙂
* — słowa podziękowania kieruję do Iwy (vide komentarz pod tym postem), dzięki której muszkatela popielata stała się gołębiem skalnym.
DIYkarty trójdzielneptaki
Ola
19 maja 2020Dzień dobry,
super materiały! Bardzo dziękuję! Mam pytanie – chciałabym dodać sama kilka innych ptaków, czy ma Pani sprawdzone źródło zdjęć na białym tle, czy może sama Pani wycina zdjęcia ptaków, pozbywając się kolorowego tła?
Będę wdzięczna z odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie,
Ola
Katarzyna
19 maja 2020Pani Olu! Kupuję pliki ostatnio z Depositphotos, a wcześniej z Adobe Stock. Zdjęcia tam mają doskonałe i zwykle postaci (czy — jak w tym przypadku — ptaki) są już wyabstrahowane z tła. Te mniej popularne wycinam sama. Depositphotos polecam, ponieważ jest tam filtr z kategorią „bez tła”, co upraszcza wyszukiwanie. Powodzenia 🙂
Iwa
18 maja 2020Karty świetne, dużo pracy wymagały, bardzo mi się podobają 🙂
Mam tylko drobna uwagę do jednego zdjęcia – muszkatela popielata wygląda inaczej, jest szara a właściwie popielata z ciemnoszarymi skrzydłami i ogonem, na zdjęciu jest gołąb skalny u nas zwany miejskim.
Katarzyna
18 maja 2020Dziękuję! Jeszcze dzisiaj postaram się poprawić 🙂 widać nie mam szczęścia do gołębi, bo w poprzednim zestawie też popełniłam błąd z gołębiem.. wróć, z sierpówką (collared dove;)). Ornitolog ze mnie marny, ale człowiek uczy się na błędach. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i dobre słowo 🙂