Wiosna już za oknem od dawna, więc ptasie trele wypełniają lasy, skwery i parki. Jeśli Twoja pociecha co rusz raczy Cię pytaniami o napotkane lub zobaczone okazy, karty trójdzielne z najpopularniejszymi gatunkami przyjdą Ci z pomocą. Wystarczy je pobrać, wydrukować, zalaminować i gotowe.
Jako że nie chciałabym się powtarzać i zanudzać opowiadaniem o pracy z kartami trójdzielnymi Montessori, zapraszam do przeczytania tego posta TUTAJ. W nim znajdziesz kwintesencję metody pracy z takimi pomocami oraz instrukcję wydruku.
Zawartość zestawu
Zestaw kart „Ptaki” zawiera następujące pozycje (nazwy dla ułatwienia podaję w mianowniku oraz w wersji anglojęzycznej):
- dudek — Eurasian Hoopoe
- jaskółka dymówka — barn swallow
- kapturka — blackcap
- kos — blackbird
- mazurek — tree sparrow
- pliszka biała — white wagtail
- pliszka żółta — wagtail
- rudzik zwyczajny — European robin
- sierpówka — collared dove*
- sikorka bogatka — great titmouse (pot. great tit)
- sikorka modra — blue tit
- słowik — nightingale
- sokół — falcon
- wilga — oriole
- wróbel — house sparrow
Czyli w zasadzie mamy dwa zestawy: polski (15 kart) i anglojęzyczny (15 kart). Karty są zgodne z założeniami Montessori i posiadają ważną licencję. Autorem wszystkich zdjęć jest Bazil (C) (Depositphotos.com), za wyjątkiem wróbla, którego autorem jest lifeonwhite (C) (Depositphotos.com). Pliki spakowane są do katalogu ZIP i po pobraniu należy je rozpakować na dysk.
Jeśli chcesz pobrać zestaw PTAKI w wersji polskiej, kliknij TUTAJ.
Jeśli chcesz pobrać zestaw w wersji anglojęzycznej, kliknij TU.
(na marginesie mała uwaga: anglojęzyczne karty trójdzielne nie posiadają przedimków, czyli a, an, the, więc ich brak w niniejszych kartach nie jest błędem).
Mały bonus, czyli poznaj ptaki mieszkające nad rzeką
Tak bardzo spodobało mi się tworzenie tych kart, że na pewno powstanie kolejna część. Czy karty podobają się mojemu dwuletniemu dziecku? Nie wiem, ponieważ córka jeszcze nie miała ich w ręku, ale na pewno jest fanem rozpoznawania ptaków i ich śpiewów podczas leśnych spacerów. I choć nie popieram udostępniania tak małym dzieciom urządzeń elektronicznych, tak do strony Coneix el riu mamy słabość. Na tej katalońskiej stronie znajdziemy ptaki (kat. ocells), które można spotkać nad rzeką (el riu), a po kliknięciu w wybranego delikwenta usłyszmy odgłos, jaki wydaje. Każdy z ptaków jest opisany (po katalońsku ;)), ale posiada również swą łacińską nazwę, więc w razie problemów możemy się nią posiłkować i tym sposobem poszukać informacji w internecie.
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć wielu radosnych chwil spędzonych przy wsłuchiwaniu się w ptasie trele i nauce rozpoznawania ptasich gatunków :).
* — w drugiej części kart dostępny będzie gołąb, jakiego znamy z polskich ulic, tj. gołąb skalny (rock dove). Dziękuję Eli z bloga Mam to na końcu języka za wskazanie nieścisłości w nazewnictwie wróbla (mazurka) i gołębia (sierpówki).
DIYkarty trójdzielneptaki
Kursy Montessori w Polsce
Karty trójdzielne DIY - zwierzęta gospodarskie
Karty trójdzielne DIY - zwierzęta gospodarskie