Długo zastanawiałam się nad cytatem Marii Montessori na ten tydzień, ale w końcu decyzja zapadła. Przytoczony fragment pochodzi z Sekretu dzieciństwa i dotyczy źródeł pojawiania się u dzieci przemożnej chęci posiadania.
Skąd u nich ten stan?
Maria Montessori wyjaśnia, że dzieci dążą do poznania otoczenia, co nie jest pozbawione emocji, a nawet „pasji”, choć tego ostatniego słowa stara się w tym kontekście nie używać (s. 209). Taki bodziec — jak wskazuje dr Montessori (s. 209) —
dający początek miłości dziecka do otoczenia, popycha takie dziecko do nieustannego działania, w stronę niegasnącego ognia (…).
I dalej:
Aktywne dziecko to wyraz stworzenia żyjącego w odpowiednim środowisku, czyli w środowisku, poza którym nie byłoby w stanie realizować siebie samego. Bez środowiska korzystnego dla życia psychicznego dziecko słabnie wewnętrznie, ulega odchyleniu i zamyka się, staje się nieprzeniknione, enigmatyczne, puste, niezdolne, kapryśne, znudzone, wyalienowane ze społeczeństwa.
Tutaj dochodzimy do sedna sprawy: jeśli dziecko nie jest w stanie znaleźć powodów do działań prowadzących do wzrostu i rozwoju, jego uwaga przenosi się na rzeczy „i dlatego rodzi się w nim pragnienie ich posiadania” (s. 210).
Brać, posiadać — to łatwe, dlatego światło intelektualne i miłość stają się zbyteczne.
Konsekwencje i próba poradzenia sobie z takim stanem rzeczy
Skutkuje to sytuacjami, które dla wielu rodziców nie są obce:
„Chcę”, mówi dziecko, patrząc na złoty zegarek, z którego nie potrafi odczytywać czasu. „Nie, ja go chcę”, mówi drugie dziecko, gotowe zniszczyć przedmiot, uczynić go bezużytecznym, byle tylko go posiąść. W ten sposób rozpoczyna się rywalizacja między ludźmi i destruktywna walka o rzeczy.
Tak rodzą się relacje sprzeczne z pojęciem miłości bliźniego — podsumuje Maria Montessori. Jak wyjść z tej sytuacji? Rozwiązanie jest swoiste dla Montessori: to zapewnienie dziecku miłości i odpowiedniego otoczenia (środowiska), w którym byłoby w stanie realizować samego siebie. Tak proste i jednocześnie tak trudne, ale takiego podejścia sobie życzmy.
Źródło: Maria Montessori (2018). Sekret dzieciństwa. Tłum. L. Krolczuk-Wyganowska. Warszawa: PWN, s. 210.
Fotografia: Platinumportfolio, Pixabay.
Kliknij TUTAJ, aby pobrać obrazek (format gif)
cytatcytaty z Marii Montessorido pobraniaotoczenieposiadanierywalizacjaSekret dzieciństwa
Kursy Montessori w Polsce
Karty trójdzielne DIY - zwierzęta gospodarskie
Karty trójdzielne DIY - zwierzęta gospodarskie